Poslovno udruženje IKT klaster Centralne Srbije Kragujevac nastalo je kao realna potreba MSPP iz IT sektora Centralne Srbije da poveća svoju vidljivost na globalnom tržištu i unapredi poslovanje kroz zajednički nastup. Finansijsku dobit članice mogu direktno imati kroz pristup Klastera domaćim i stranim fondovima, do kojih samostalno ne mogu ili vrlo teško dolaze. Direktni poslovni kontakti, razmena informacija o događajima u IKT sektoru i programima, još jedna je bitna prednost i benefit članstva u Klasteru. Povoljnijim i besplatnim učešćem na programima edukacije, obukama iz aktuelnih oblasti, B2B sastancima i drugim programima koje Klaster organizuje, direktno se utiče na podizanje nivoa konkurentnosti i povećanje spektra usluga preduzeća. Zajedničkim nastupom članice ostvaruju značajne finansijske povlastice u oblasti nabavke, inovativnosti, marketinga, finansijskih, pravnih i drugih usluga. Ukupno sagledani troškovi koje firma samostalno izdvaja za promovisanje, povećanje i unapređenje poslovanja, višestuko su veći od ulaganja kroz mesečnu članarinu klastera.
IKT klaster Centralne Srbije pruža pomoć u izradi projekata, obezbeđivanju sredstva za njihovu realizaciju i pruža mogućnost uvećanja profita kroz nove poslovne prilike. Članstvo u Klasteru direktno pruža mogućnosti učešća u nacionalnim i projektima Evropske Unije. Proces od ideje/potrebe firme, nalaženja prikladnog programa, neretko uključivanje partnera na većim projektima, sigurnost dobijanja novca, lobiranje, angažovanje konsultantskih firmi i novih kadrova za sprovođenje projekta iziskuje dosta troškova i dragocenog vremena. Povećanje i proširenje usluga koje firma nudi, izrada sopstvenih proizvoda, ulaganje u trening i obuku zaposlenih, članica Klastera direktno dobija iz usluga i programa Klastera. Koncentrisana na svoje poslovanje i rad sa klijentima, firma štedi vreme i novac koje izdvaja na pozicioniranje i povećanje konkurentnosti na tržištu.
IKT klaster kao udruženje preduzetnika Centralne Srbije, član mreža klastera na teritoriji naše zemlje i klastera umreženih kroz druge geografske regione, pruža direktnu vidljivost Vašeg preduzeća na svetsvoj mapi. Klaster ima razvijenu mrežu i direktne kontakte sa: državnim institucijama u Republici Srbiji, stranim ambasadama i organizacijama koje ulažu u razvoj privrede naše zemlje. Prilikom poseta stručnim skupovima, sajmovima i konferencijama iz IT oblasti, Klaster svoje članove direktno promoviše i pruža direktnu vezu za umrežavanje u smeru novih klijenata i partnera. Organizovanje B2B sastanaka uz pomoć partnera Klastera pruža šansu direktnog uparivanja i zadovoljenja potreba kupaca.
IKT klaster Centralne Srbije direktno sarađuje sa tri ugledna IKT klastera u Republici Srbiji: Vojvodina IKT klaster, Novi Sad, ICT Network, Beograd i NI-CAT, Niš sa kojima zaedno radi na unapređenju IT sektora na nivou Republike Srbije. IKT klaster Centralne Srbije je takođe jedan od osnivača i član Upravnog odbora Asocijacije srpskih klastera – ASKA, koja ima za cilj unapređenje procesa klasterizacije u Srbiji i podsticanje među-klasterske i među-industrijske saradnje. ASKA je osnovana od strane sedam partnerskih klastera:
Pored navedenih, IKT klaster Centralne Srbije član je i NALED-a, Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj putem koje takođe želi da obezbedi stalnu prisutnost na nacionalnom nivou i da učestvuje u akcijama usmerenih ka razvoju IT industrije i razvoju odgovarajuće klime za razvoj iste. IKT klaster Centralne Srbije ima i predstavnika u Savetu klastera Privredne komore Srbije, koji predstavlja savetodavno telo Komore u cilju postizanja bolje pozicije klastera i pomaganja u kreiranju legislative na nacionalnom nivou.
Uvaženi je partner inicijative regionalnih klastera na teritoriji Balkana u cilju povećanja izvoza regiona, obuka IT stručnjaka i povezivanja institucija regiona sa Zapadnom Evropom, Severnom Amerikom i Bliskim istokom. Klaster je članica Mreže IKT klastera Balkana i Crnomorske regije – Balkan and Black Sea ICT Clusters Network - BBSICTCN sa 11 država članica i 19 IKT klastera, koji pokrivaju teritoriju na kojoj živi preko 350 miliona stanovnika.
Sa druge strane, Mreža IKT klastera Balkana i Crnomorske regije, čiji je IKT klaster Centralne Srbije aktivan član, postala je član Alijanse evropskih digitalnih malih i srednjih preduzeća – European Digital SME Alliance koja ima sedište u Briselu i koja trenutno broji više od 20.000 IT kompanija. Cilj prisustva u ovoj organizaciji jeste direktan pristup izvorima informacija i fondovima raspoloživim za IT na nivou Evropske unije.
Klaster ima direktne kontakte sa:
Klaster svojim članicama obezbeđuje internu komunikaciju i povezanost unutar sektora kao i javnu komunikaciju i promociju putem web sajta klastera. Članice su blagovremeno obaveštene o novostima i šansama iz IKT sektora, novim projektima i programima, propisima, inicijativama i pozivima za učešće na konkursima i tenderima, kao i informacije o IT konferencijama, sajmovima, susretima privrednika i sličnim događajima u zemlji i inostranstvu. Sva dešavanja u kojima je klaster prisutan, prati izveštaj sa prikupljenim informacijama koje se obrađuju, filtriraju i sortirane prosleđuju članovima. Prateći ekonomiju veličine, klaster je prvi korak: u kontaktu kompanija koje imaju potrebu za IT proizvodima ili uslugama, stranim firmama koje otvaraju predtsavništva, traženju partnera na projektima, dolasku investitora itd. Upoznajte dobre prakse i ideje iz zemlje i sveta, uz šanse i mogućnosti ostvarenja.
Rizik ulaska na nova tržišta, naplata usluga od klijenata, pronalaženje sigurnog partnera, ograničena finansijska sredstva i drugi problemi sa kojima se firma suočava, neutrališu se samim članstvom u klasteru. Partneri i klijenti umreženi kroz regionalne i međunarodne mreže klastera garant su poslovne sigurnosti i nose obaveze međusobnog poslovnog ponašanja. Stalna potreba i obaveza za uvođenjem inovativnih programa, praćenje svetskih trendova, pravilno i sigurno plasiranje ideja, postavlja se na zdrave osnove kroz članstvo u klasteru. Članice direktno povećavaju svoj uticaj kroz učešće u kreiranju mera za poslovanje u IKT sektoru putem direktnih kontakata na višem nivou.
Iskoristite članstvo u IKT klasteru Centralne Srbije kao realni i provereni recept uspeha.