Sa ciljem da pruži što bolju uslugu svojim članicama, IKT klaster Centralne Srbije posebnu pažnju posvećuje umrežavanju i internacionalizaciji, kao i stvaranju dugoročnih partnerstava. Kroz aktivan rad u okviru domaćih i međunarodnih asocijacija i mreža, Klaster povećava vidljivost svojih članica, omogućava bolji pristup informacijama i olakšava traženje partnera.
Mreža IKT klastera Balkana, Crnog mora i Baltika (Balkan, Black Sea and Baltic ICT Clusters Network - 3B ICT) je bottom-up inicijativa koja je okupila najvažnije klastere iz IKT sektora u ovom makroregionu. Trenutno, Mreža broji 16 članica iz 9 zemalja Balkana, Crnomorskog regiona i Baltika. Cilj ove mreže je jačanje saradnje među IKT klasterima i podizanje konkurentnosti regionalnog IKT sektora na globalnom tržištu.
IKT klaster Centralne Srbije je jedna od članica Mreže IKT klastera Balkana, Crnog mora i Baltika, i učestvuje u njenim aktivnostima i projektima.
Više informacija o mreži:
Značaj regionalnog umrežavanja i rad Balkansko Crnomorske IKT Mreza prepoznale su i organizacije u okviru Evropske unije, među kojima i European Digital SME Alliance, najveća mreža IKT MSP u Evropi. Početkom marta, ova alijansa koja predstavlja 20.000 IKT kompanija je primila u članstvo našu mrežu, prema njihovim rečima najveću grupu IKT klastera Balkansko Crnomorskog regiona.
Člansvo u ovoj alijansi omogućiće veću vidljivost na evropskom nivou za sve organizacije u našoj mreži. Pored toga alijansa je aktivno uključena u procese lobiranja i formulisanje regulative u okviru Evropske unije, kada se radi o malim i srednjim preduzećima iz IKT oblasti. Članovima alijansa omogućava i pristup projektima finansiranim iz EU fondova i angažovana je na pozicioniranju članica kao ključnog faktora za modernizaciju, harmonizaciju i inovaciju svih IKT preduzeća u Evropi.
Više informacija o mreži na: www.digitalsme.eu
ASKA je poslovno udruženje neprofitnog karaktera koja okuplja klastere sa teritorije Republike Srbije kako bi se uspostavila sinergija i zajednička saradnja u cilju jačanja konkurentnosti različitih privrednih sektora i privrede Srbije u celini. ASKA je formirana početkom 2015. godine na inicijativu sedam klastera sa teritorije Srbije.
Osnivači udruženja su:
IKT klaster Centralne Srbije je deo Sporazuma o poslovnom romingu ( Business Roaming Agreement - BRA ) od juna 2017.
Više informacija o asocijaciji možete pronaći na njenom zvaničnom sajtu: www.aska.org.rs
Kroz Asocijaciju Srpskih klastera, IKT klaster Centralne Srbjije je i članica Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED). NALED je nezavisno, neprofitno i nestranačko udruženje kompanija, opština i organizacija civilnog društva koje rade zajedno na stvaranju boljih uslova za život i rad u Srbiji. Broji oko 280 članova, a aktivnosti su usmerene ka poboljšanju poslovne klime na nacionalnom i lokalnom nivou.
VIše o alijansi saznajte na: naled.rs
IKT klaster Centralne Srbije je deo Sporazuma o poslovnom romingu (Business Roaming Agreement – BRA) od juna 2017. godine. Sporazum prestavlja program razmene u kojem će učesnici moći da koriste znanje, mreže i lokacije koje obezbeđuju drugi klasteri, učesnici ovog Sporazuma, u celom svetu. Na ovaj način je za članice Klastera omogućen, na određeni period, besplatan pristup infrastrukturi i podršci klasterskih organizacija na više od 80 različitih lokacija širom sveta.
Više o mreži možete pronaći na clusterize.org
IKT klaster Centralne Srbije se povezuje sa partnerima koji dele našu viziju i u sinergiji vide potencijal za veliki napredak IT industrije. Kroz partnerstva želimo da stvorimo kvalitetnu osnovu za dugoročnu saradnju u cilju razvoja i industrije i regiona.
Postojeća uspešna saradnja srpskih klastera u IKT industriji, ozvaničena je potpisivanjem Memorantum o saradnji. IKT klasteri: IKT klaster Centralne Srbije, ICT Net, VOICT, i NiCAT su na ovaj način postali strateški partneri koji međusobno sarađuju u oblastima koje su u zajedničkom interesu, a posebno u aktivnostima kao što su lobiranje, edukacija i usavršavanje kadrova i brendiranje i pozicioniranje IKT industrije na domaćem i međunarodnom tržištu.
Opšti cilj GIVE partnerstva je da se izgradi strateško partnerstvo među klasterima u oblasti zelenih pametnih tehnologija u okviru tri industrije: automobilske, obnovljive energije i IKT.
Specifični ciljevi su:
Očekivani rezultati:
Newsletter IKT Klaster
Budite u toku sa najnovijim dešavanjima unutar klastera,
saznajte prvi za nove konkurse, posao i sl...