Dana 9. maja 2018. godine u Hotelu "Kragujevac" sa početkom u 12h održana je završna konferencija na projektu "IKT klaster akademija Kragujevac 2017"
Na svečanoj ceremoniji održanoj 9. maja u Hotelu "Kragujevac" u Kragujevcu, dvadeset polaznika “IKT klaster akademije Kragujevac 2017” dobilo je diplome i potvrde o pohađanju stručne obuke iz oblasti JAVA i JavaScript programskih jezika. Polaznici akademije su mladi, nezaposleni od 18 do 30 godina, a među njima su i oni koji su se zaposlili u kompanijama u kojima su u okviru obuke bili na praksi.
“Broj kompanija u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija u Kragujevcu i okolini raste, a time i potreba za kadrom koji ima određene veštine i znanja u ovoj oblasti. Istovremeno, iako je mnogo ljudi, posebno mladih, nezaposleno, na tržištu nedostaje kadar koji poseduje veštine i znanja potrebne tim kompanijama. Neformalne, ali stručne i praktične, obuke poput “IKT klaster akademije Kragujevac 2017.”, neophodne su da bi se taj jaz premostio. Mladi nezaposleni ljudi tako dobijaju šansu da steknu nove, tražene kompetencije i zaposle se, a IKT kompanije kadar koji im je potreban”, rekao je povodom ceremonije Tomislav Knežević, ispred Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, koja je, u okviru Nemačko-srpske razvojne saradnje, u saradnji sa Švajcarskom Agencijom za Razvoj i Saradnju SDC, podržala “IKT klaster akademiju Kragujevac 2017.”.
Obuka na “IKT klaster akademiji Kragujevac 2017.” podrazumevala je 5 meseci specijalizovanog IKT treninga za JavaScript i JAVA programske jezike. Nakon toga, usledila je praksa od 3 meseca u kompanijama članicama IKT klastera Centralne Srbije. Osnovni uslov prijave za akademiju bila je završena srednja stručna sprema, prednost su imali kandidati tehničke struke sa određenim nivoom znanja engleskog jezika, a predznanje u IKT oblasti nije bilo neophodno za JavaScript obuku.
“U saradnji sa našim članicama, kompanijama iz IKT oblasti, analizirali smo koji profil kadra im je trenutno najpotrebniji i prema tome osmislili program “IKT klaster akademije Kragujevac 2017”. Ovaj sistem usklađivanja i organizovanja obuke, zasnovane na kombinaciji teorijskog i praktičnog programa, to jest učenja sa elementima dualnog obrazovanja koji inače primenjujemo, i sada se pokazao kao najbolji. Od petnaest polaznika, kojima je ponuđena praksa, troje je pre završene praktične obuke počelo da radi u kompanijama u kojima su bili na praksi, a mogućnost zaposlenja otvorena je i za ostale čiji praktični deo obuke još traje, a što će zavisiti od njihovog ličnog truda I angažovanja” objasnio je Branimir Dženopoljac, direktor poslovnog udruženja “IKT Klaster Centralne Srbije”, koje je realizovalo projekat “IKT klaster akademija Kragujevac 2017”.
GIZ i SDC nastaviće da podržavaju “IKT klaster akademiju Kragujevac”. Novi ciklus obuka je u pripremi, a o tome će, kao i u prvom ciklusu, biti obaveštene sve zainteresovane institucije i mediji, kao i direkcija Nacionalne službe za zapošljavanje u Kragujevcu.